Här hemma kommer pyntet fram lite i taget. Mest stjärnor, ljusslingor och jullökar som amaryllis och hyacinter. Minstingen är i full gång med sin önskelista som numera sitter på kylskåpet. Han önskar sig gosedjur varje år 😉 Inte bara det men det brukar återkomma. Storebror kommer in i köket där han sitter och skriver och plötsligt hör jag honom säga: – Love, du vet väl att man inte får allt på sin önskelista men kanske en eller två saker. Det låter så vuxet att jag småfnissar lite där jag sitter i rummet bredvid och binder kransar.
Här kommer receptet på de goda parmesanflarnen som inte tar många minuter att göra men är väldigt goda som tillbehör till glöggen! De är även goda som mingelmat eller tillbehör till sallad eller soppa.
Parmesanflarn med Pistagenötter eller Salvia
100 gram parmesanflarn
100 g pistagenötter (skala och gnugga dem lite för att få fram den gröna färgen). Hacka dem grovt.
Sprid ut osten på ett bakplåtspapper på en plåt. Se till att de små bitarna ost nuddar varandra. Häll över nötterna.
Ca 6 min i ugnen på 200 grader. De är klara när de blivit lite ljusgula. Den kan även gå snabbare beroende på ugn.
Skär dina flarn när osten svalnat lite.
För den som gillar Salvia kan du hacka färsk salvia och ha på osten istället för nötter. Dina flarn får då en svag lakritssmak.
För dig som missat inspiration till glöggmingel så hittar du det här!
Recept på nyttiga pepparkaksbollar hittar du här!
Önskar dig en fin vecka! Fler recept kommer under veckan 🙂
Kram / Hanna W