Uncategorized

Det får aldrig hända igen

 

Emerich Roth

En hjälte och förebild med en viktig livsuppgift. Att berätta. Att sprida kärlek.

I flera år har Emerich Roth som nu är 95 år besökt våra ungdomar på den skola jag arbetar på. Ungdomar som blir berörda av hans berättelse. Emerich blev deporterad tillsammans med sina föräldrar, syskon och andra judar till fruktansvärda koncentrationsläger. De som var svaga, sjuka eller gamla gasades ihjäl medan han och andra togs som slavar till hårt arbete under omänskliga förhållanden. Han lyckades överleva fem olika läger. Han har levt i en mardröm med så mycket mörker och hat runt omkring sig. Trots detta har han lyckats vända det mörka. Istället för att själv fyllas av hat har han valt att hjälpa andra genom att dela med sig av sin berättelse. Den styrka Emerich har är fantastisk. Han sprider hopp och får våra ungdomar att förstå alla människors lika värde. Kärlek och respekt är ledorden. Vi får aldrig glömma. Aldrig någonsin får detta hända igen. Jag är så tacksam över de gånger jag fått träffa Emerich och lyssna till honom. Här kommer länken till hans intervju i Tv 4.

Hans livsuppgift är att berätta

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *